Trapez Sac Uygulaması

Şantiye etrafını veya çalışma alanlarını dış çevreden soyutlamak ve güvenlik sınırı oluşturmak amacı ile yapılan bir çeşit çit uygulamasıdır. İnşaat süresince, ve geçici olarak yapıldığından genellikle ekonomik olması tercih edilmektedir. Bu sistemde en çok tercih edilen trapez sac 27/200 mm formudur. Kalınlık fiyatı belirleyen en önemli konulardan biridir ve 0,50 mm kalınlık en çok tercih edilen kalınlıktır. Genellikle galvaniz trapez sac kullanılsada, bazı müşteriler boyalı trapez sac tercih etmektedirler. 

Trapez sac uygulamaları 2 farklı şekilde yapılmaktadır. 

1- Modüler sistem 

Modüler sistem, atölye ortamında ön üretim yapılarak hazırlanır ve sonra yerine monte edilir. İş bitiiği zaman söküp başka bir yere taşınabilen, modüler bir sistemdir. Deformasyon ve zaiyat minimum ölçüde olmaktadır. İlk yapıldığında diğer sabit sisteme göre daha pahalı olsada, tekrar tekrar kullanılancağından zaman içerisinde daha ekonomik olmaktadır. Görünüş ve sağlamlık açısından da tercih sebebidir. Şantiyenizin dış görüntüsü size ve markanıza prestij katacaktır.

2- Sabit sistem

Şantiyede, yerinde yapılan bir uygulama türüdür. Toprak zemine veya beton üzerine uygulanabilir. Konstrüksiyon 3,00 m aralıklarla kutu profil direklerden ve 2 veya 3 sıra yatay kutu profil kayıtlardan oluşturulur. Bu metal karkas üzerine trapez sac levhalar vidalanır. İlk yapım maliyeti daha düşüktür. Ancak deformasyon ve zaiyat modüler sisteme göre daha fazladır.