Jiletli Tel

Jiletli Tel, ingilizce “Razor Wire” kelimesinden Türkçeye “jiletli tel” olarak geçmiştir.

Genellikle çit sistemleri üzerine ilave olarak uygulanmaktadır. Jiletli Tel içte çekirdek teli ve dışta jilet şekli verilmiş bant sac kısımdan oluşmaktadır. İçte 160 kg/mm² kopma mukavemetine sahip 2,50 mm kalınlığında, 200 gr/m² sıcak daldırma galvaniz kaplı, çelik tel bulunmaktadır. Dışta ise T.S. 8745 sıcak daldırma galvaniz veya AISI 304 / 430 kalite paslanmaz bant sac bulunmaktadır. Sac kalitesi fiyatı belirlemektedir. En ekonomik olanı galvaniz olsada, bütçeye ve kullanım süresi tercihlerine göre orta kalite paslanmaz AISI 430 önerilmektedir. 

Jiletli tel şeklen üç çeşittir. 

  1. Düzlemsel Jiletli Tel ; Birbirine geçen halkalar şeklindeki bu ürün, helezonik jiletli tele nispeten daha estetik bir ürün olması sebebi ile en çok tercih edilen güvenlik ürünüdür. Çit üzerinden aşılmasını güçleştirmektedir.
  2. Helezonik Jiletli Tel  ; Akordeon şeklinde açılan bu ürün yüksek güvenlik gerektiren yerlerde tercih edilmektedir. Askeri terimi ise “Tel Üstüvane” dir. 
  3. Düz Jiletli Tel  ; Düz hat şeklindedir. Dikenli tel yerine kullanılmaktadır. 1 Kg jiletli tel yaklaşık 12 m gelmektedir.

View the embedded image gallery online at:
http://sistemcit.com/index.php/jiletli-tel#sigProGalleria2ba93d834d